Svaz vojáků v záloze České republiky, z.s.

Spisová značka: L 4349 vedená u Městského soudu v Praze,
IČ 47610603,
č. účtu: 19531071/0100

Zveme vás na pietní pochod, pořádaný dne 20.10.2012 v obci Dolní Vilémovice, rodné obci plk. Jana Kubiše. Jedná se o významnou akci k uctění památky Jana Kubiše. Pochod pořádá obec Dolní Vilémovice společně s Československou obcí legionářskou jednota Vysočina. Partneři pochodu: Svaz válečných veteránů, Český svaz bojovníků za svobodu, Rota Aktivních záloh plk. Jana Kubiše, obec Kramolín, město Hrotovice, obec Myslibořice, Krajské vojenské velitelství Jihlava. Pamětní odznak, trasu pochodu a další informace naleznete v tomto článku.

Historické souvislosti :

Dolní Vilémovice jsou vesnicí  v Třebíčském okrese kolem které kráčely válečné dějiny více než kolem ostatních obcí, obyvatelé Vysočiny byli stejně jako jejich kraj tvrdí a nezlomní, a proto se i v dobách národní poroby hrdě vzepřeli okupantům. Náš pochod mapuje několik významných míst z těchto krutých válečných let.

Dne 24.10.1942 se nacistický režim rozhodl zúčtovat s občany protektorátu, vězněnými v koncentračním táboře Mauthausen,  kteří byli zatčeni v souvislosti s atentátem na Zastupujícího říšského protektora  Reinharda Heydricha. Jednalo se o 254 osob, kteří byli nejen aktivně zapojeni do odboje, ale třeba také jen byli pouhými příbuznými samotných atentátníků. Popravena zde byla i téměř celá rodina Jana Kubiše, rodáka z Dolních Vilémovic.

V noci ze 4. na 5. května 1944 byla v blízkosti obce Kramolín vysazena paradesantní skupina SPELTER, jednalo se o 4 výsadkáře vycvičené ve Velké Británii se Zpravodajskými a organizačními úkoly v oblasti jižní části Českomoravské vysočiny. Velitelem výsadku byl štb.kpt. Břetislav Chrastina, zástupcem velitele rtn. Jaroslav Kotásek a rtn. Rudolf Novotný se spojařem  čet. Janem Vavrdou. Úkoly skupiny se i přes velké obtíže a ztráty povedlo splnit.

Dne 16.6.1944 se skupině více než 400 ozbrojených mužů povedlo obklíčit 3 členy výsadku SULPHUR, ( velitel se již dříve od skupiny oddělil ,)  skrývajících se poblíž hájenky Ostrý hajného Vitouše v katastru obce Myslibořice. Parašutisté se rozhodli probít a v nastalé přestřelce padl rotný Jaroslav Kotásek. Na místě jeho hrdinné smrti byl postaven pomník. V obci Myslibořice jsou na rodných domech umístěny desky dalších spolupracovníku skupiny SPELTER,Vladislavu Fialovi a rodiny Papulovi -  Augustýn, Ladislav, Marie a Miluška, všichni byli popraveni  27.9.1944 v Mauthausenu.

Kapitulace již byla podepsána, ale 8.5.1945 stále ještě umírali. Rudá armáda postupovala vpřed a před ní se hrnula na západ masa německé armády, sovětské bombardéry rozsévaly v nastalém chaosu svými bombami krutou smrt. Z výšky letadel se uniforma těžko rozeznává a k tragickému omylu došlo i v našem kraji,  8.5.1945 se kolem poledne  shromáždili na náměstí v městečku Hrotovice téměř všichni občané k vítání svých osvoboditelů, vojáků Rudé armády. Sovětský letec z výšky viděl pouze shluk vojáků a techniky, a proto začal bombardovat. Tento omyl měl na svědomí  114 místních obyvatel a 34 vojáků Rudé armády, ještě více bylo zraněných a zmrzačených.

V místech našeho pochodu by jsme v každé obci přes kterou půjdeme našli spolupracovníky odboje a statečné lidi, kteří se nebáli nasazovat vlastní život v boji proti okupantům, jednou z těchto malých obcí jsou také Račice, zde na návsi je umístěn pomník Josefu Urbánkovi a jeho matce Karolíně Urbánkové, kteří byli za svoji pomoc výsadkové skupině SPELTER popraveni dne 27.9.1944 v koncentračním táboře Mauthausen.

Propozice pochodu:

  • Po presentaci účastníků se uskuteční nástup,  pietní akt a poté hromadný start. Pochod proběhne na trase spojující body dle historických souvislostí ( viz. mapka ). Pochod je realizován jako pietní, takže čas absolvování není rozhodující a nebude měřen.
  • Celková délka trasy je při chůzi pouze po nejkratší možné trase cca 40 km. Na jednotlivých historických bodech se budou nacházet kontrolní stanoviště.
  • Na trase bude pro účastníky zajištěno bezplatné občerstvení.
  • Podmínkou pro splnění podmínek pro udělení Pamětního odznaku je u účastníků do 50 let absolvování celé trasy, u účastníků nad 50 let účast na pietním pochodu.  Ústroj pro AČR vz. 95, pro ostatní turistická.

Trasa pochodu

trasa-pochodu-dolni-vilemovice

Pro zobrazení obce Dolní Vilémovice na interaktivní mapě s detailním prohlížením a možností naplánování trasy příjezdu klikněte na tento odkaz.

Program pochodu 20.10.2012 :

7.00 - 8.00 : Presentace účastníků k pochodu  - Kulturní dům Dolní Vilémovice
7.00 - 8.30 : Prohlídka expozice plk. Jana Kubiše
8.30 - 9.00 : Nástup k pochodu
9.00 - 9.15 : Pietní akt u pomníku popravených
9.15 - 9.45 : Hromadný start k pochodu
9.45 - 20.00 : Pochod dle propozic
14.00 - 20.00 : Individuální návrat z pochodu, předání pamětního odznaku a listu, odjezd
21.00 : Ukončení pochodu

Registrace k pochodu

Registrace k pochodu : UKONČENÍ REGISTRACÍ K 20.9.2012! Zaregistrovat se je potřeba na adrese : Po registraci obdržíte potvrzení a platební údaje k zaplacení registračního poplatku. Pro veškeré dotazy a komunikaci užívejte také této adresy.

Registrační poplatek

Registrační poplatek byl stanoven ve výši 650 Kč.

Část registračního poplatku bude věnována na opravu rodného domu Jana Kubiše. Registrační poplatek pokrývá náklady na zabezpečení pochodu,občerstvení pro účastníky včetně teplé snídaně a horkého čaje na kontrolních bodech, výrobu materiálů, pamětního listu a Pamětního odznaku včetně etue. Registrační poplatek bude hrazen na účet pokladníka, variabilním symbolem je vždy telefonní číslo plátce a ve zprávě pro příjemce bude uvedeno jméno za koho je placeno. Číslo účtu a pokyny obdrží účastník po registraci na emailové adrese.

Pamětní odznak Pochodu Dolní Vilémovice

Pametni-odznak

Stuhu tvoří kombinace trikolor ČR, Francie a Velké Británie s barvami červenou která představuje krev obětí a černou která charakterizuje smrt.

Přihlášení

Počítadlo návštěv

Počítadlo návštěv TOPlist