26. listopadu 1992 oficiálně vznikl Svaz vojáků v záloze České republiky, jako právní nástupce Svazu vojáků v záloze Československé republiky, na území Čech, Moravy a Slezska.
Za dobu 25. let existence svazu se členové a funkcionáři KVZ, vždy hlásili k odkazu generace, která původní KDPZ Svazarmu otevřela vojákům v záloze bez rozdílu hodnosti a služebního poměru k armádě. Odstranila autoritativní řízení a zavedla demokratické změny do organizace a řízení práce napříč strukturami svazu.
Za 25 let se vyměnily generace členů a funkcionářů svazu. Změnil se přístup armády ke svazu. Nejprve byly odebrány zbraně, které byly v původní organizaci Svazarmu, později přestala i podpora činnosti a zájem o spolupráci s občanským sdružením SVZ ČR. Přes tato negativa jsme se stále cítili být vojáky v záloze. Naši činnost po celou dobu věnujeme udržování základních vojenských dovedností, získaných ve vojenské službě a v současnosti je předáváme i mladé "nevojenské" generaci. V posledních letech se přístup AČR k našemu spolku mění. Daří se spolupráce s Krajskými vojenskými velitelstvími při organizování mezinárodních střeleckých soutěží záloh. Mění se pomalu i pohled MO ČR na naši činnost a postupně získáváme podporu tohoto orgánu státní moci. Je to díky obětavé práci členů svazu na úrovni KVZ, oblastí a ústředí.
Všem členům SVZ ČR při této příležitosti děkuji za obětavost, ukázněnost a chuť organizovat střelecké soutěže na místní, oblastní, republikové a mezinárodní úrovni. To nás řadí k branným spolkům, které jsou v případě potřeby připraveny k obraně naší země. Stejně se patří poděkovat našim členům, bývalým vojenským hudebníkům, kteří šířili slávu vojenské hudby doma i v zahraničí a nyní jsou nositeli tradic vojenského hudebnictví.
předseda SVZ ČR, z.s.